Czy warto oglądać „Stranger Things?

Akcja Stranger Things rozgrywa się w Hawkins, w stanie Indiana, na początku lat 80-tych, w fikcyjnej wiejskiej wiosce. Sąsiadujące z nim Narodowe Laboratorium Hawkinsa twierdzi, że prowadzi badania naukowe dla Departamentu Energii USA, ale dyskretnie przeprowadza niewyjaśnione i paranormalne operacje, zwłaszcza te z udziałem ludzkich szczurów laboratoryjnych. W niezamierzony sposób stworzyli drzwi do innej rzeczywistości, znanej jako „Do góry nogami.” Obecność „The Upside Down” zaczyna mieć katastrofalne skutki dla nieświadomych tego mieszkańców Hawkins.

Biorąc pod uwagę rekordowe wyniki oglądalności serialu i szum wokół niego, warto zagłębić się w to, co sprawiło, że Stranger Things jest tak wspaniałe. Wejdź na stronę Upside Down, by poznać niektóre z przyczyn nieustającego sukcesu serialu.

Nostalgia lat 80

Czy warto oglądać Stranger Things?
Nawiązanie do filmu „Terminator”

Stranger Things to doskonały serial do oglądania, jeśli ktoś odczuwa nostalgię za latami 80. Akcja serialu rozgrywa się w późnych latach 70. i zawiera znaczące nawiązania, a także wygląd pasujący do epoki.

W serialu pojawiają się nawiązania do Powrotu do przyszłości, Terminatora, Pogromców duchów i innych filmów z lat 80. Fani zauważą drobne elementy, takie jak Lucas chwytający puszkę nowej coli czy Steve spryskujący włosy sprayem Farrah Fawcett, będące częścią motywu lat 80. Winona Ryder i Sean Astin są jednymi z gwiazd lat 80. występujących w odcinku.

Czy warto oglądać Stranger Things?

Binge-watching stał się normą, jeśli chodzi o nadrabianie zaległości w oglądaniu najnowszego sezonu serialu. Niektóre seriale są trudne do oglądania w kółko ze względu na dużą liczbę odcinków, które nie chcą utrzymać uwagi widza.

Stranger Things nie zalicza się do tej kategorii. Ponieważ każdy sezon składa się tylko z 8 lub 9 odcinków, jest to serial łatwy do oglądania na bieżąco. Dzięki temu widzowie nie tylko mogą szybko skonsumować program, ale także stworzyć więź, ponieważ każdy sezon jest zmuszony do stworzenia efektywnej narracji w każdym odcinku ze względu na ograniczoną liczbę odcinków.

Cliffhangery

Czy warto oglądać Stranger Things?
Zwroty akcji w serialu „Stranger Things

Niemal każda historia kończy się trzymającym w napięciu zwrotem akcji, co sprawia, że trudno jest czekać i zobaczyć, co wydarzy się dalej. Pierwsze spotkanie Nancy z Demogorgonem to szczególnie przerażający cliffhanger z pierwszego sezonu.

Zwroty akcji stają się coraz bardziej intensywne w miarę trwania serialu, począwszy od Hoppera porzucającego Eggos w śniegu, podczas gdy Will wciąż jest uwięziony w Upside Down w pierwszym sezonie, po odkrycie przez Mike’a, że Will jest „szpiegiem” w sezonie 2.

Rozwój postaci

Czy warto oglądać Stranger Things?
Rozwój postaci od sezonu 1 do sezonu 4

Rozwój postaci jest niezbędny w dobrej fabule, a w Stranger Things jest go mnóstwo. Jednym z najlepszych przykładów jest Steve Harrington, który ze stereotypowo utytułowanego licealisty zmienia się we wspierającego, opiekuńczego i zatroskanego „tatę” Dustina i jego kumpli. W wyniku tego rozwoju fani bardzo zainteresowali się Steve’em.

Nancy Wheeler to kolejna osoba, która doświadczyła ogromnego rozwoju. Zaczynała jako uczennica liceum, która chciała się dopasować i zyskać przychylność kolegów, ale dojrzewała do roli pewnej siebie, spostrzegawczej nastolatki, która bada i odkrywa najbardziej enigmatyczne zagadki i sekrety Hawkins. Fani nie mogą mieć dość Steve’a, Nancy i reszty obsady, którzy rozwijają się i zmieniają w nieprzewidywalny sposób.

Klimaty Stephena Kinga

Czy warto oglądać Stranger Things?
Nawiązanie do filmu „IT” w serialu Stranger Things

Stephen King jest znakomitym narratorem, którego dzieła wywarły znaczący wpływ na kulturę publiczną. Stranger Things ma w sobie coś z Stephena Kinga. Hawkins w stanie Indiana wydaje się być kolejną z licznych małych wiosek Kinga, które z pozoru wydają się być spokojne, ale pod powierzchnią kryją ogromne zło.

Stranger Things i kilka najlepszych książek Kinga zawierają intrygujące aspekty, takie jak stworzenia, wytrwałość dzieci, kłopotliwe jednostki opanowane przez złe istoty i dramatyczne konflikty między dobrem a złem.

Humor

Stranger Things
„Taniec śnieżnej kuli” w Stranger Things

Stranger Things nie jest komedią, ale nie ma problemów z rozśmieszaniem widzów. Kiedy Suzie uparcie śpiewa w duecie z Dustinem, mimo że Dustin i jego kumple znajdują się w tragicznych i stresujących okolicznościach, stanowi to komiczny kontrapunkt.

Nadgorliwe wysiłki Willa w trzecim sezonie, by namówić kumpli do grania z nim w Dungeons & Dragons, oraz pytanie Dustina do profesora nauk ścisłych, pana. Clarke: „Dlaczego ten entuzjazm powoduje, że zamykasz drzwi na klucz??” to tylko kilka z wielu humorystycznych scen, które sprawiają, że widzowie śmieją się i bawią.

Dynamika grupy

Stranger Things
Postacie w serialu Stranger Things

Stranger Things zawiera wiele naprawdę niezapomnianych postaci, ale to dynamika zespołu, która pojawia się, gdy te postacie łączą się ze sobą, czyni ten program całkowicie wyjątkowym. Ta dynamika grupy ma w sobie dużo serca, współczucia i wiarygodności.

Było też dużo śmiechu, bo bohaterowie są ze sobą tak związani, że nigdy nie boją się żartować z siebie nawzajem. Serial jest oparty na realistycznej i prawdziwej jakości bliskich przyjaźni grupy, pomimo faktu, że walczą oni z istotami z Upside Down.

Jak oceniasz artykuł?