Why The Show, odcinek Black Mirror zatytułowany Crocodile?

Kryptyczna nazwa odcinka Black Mirror „Crocodile” nadal wprawia widzów w zakłopotanie, więc co ona tak naprawdę oznacza?? Mamy rozwiązania!

Odcinek czwartego sezonu Black Mirror, „Crocodile”, nadal wprawia widzów w zakłopotanie swoją tajemniczą nazwą, ale co ona tak naprawdę oznacza?? Fani przedstawili w sieci liczne interpretacje, z których większość uważa, że narracja Netflixa podkreśla utratę empatii głównego bohatera wobec innych lub że jego „krokodyle łzy” są zdecydowanie sfabrykowane. Choć jest to częściowo prawda, autor kolekcji Charlie Brooker oficjalnie pokazał głębsze znaczenie tego słowa.

Dlaczego odcinek Black Mirror nazywa się Crocodile?

„Krokodyl” zaczyna się od szczerej historii kumpli, którzy przez przypadek zabijają rowerzystę i próbują to zatuszować. Rob (Andrew Gower), kierowca, pragnie natychmiast odstawić samochód, zazwyczaj dlatego, że pił. Mia (Andrea Riseborough), pasażerka, działa spontanicznie w ciągu sekundy i ma takie samo zdanie na temat pomocy.

Rob pojawia się w mieszkaniu Mii piętnaście lat później, czuje się odpowiedzialny i chce się wyspowiadać. Mia podejmuje decyzję o swoim losie po krótkiej kłótni, atakując i dusząc Roba na śmierć. Aby utrzymać swoją wielką tajemnicę w ukryciu, morduje trzy kolejne osoby. Na pierwszy rzut oka Mia wydaje się być przebojową architektką, która zdecydowanie pragnie zapewnić byt swoim bliskim i prowadzić mieszczański styl życia.

Niewielka informacja w „Krokodylu” sugeruje, że Mia jest psychopatką, a przynajmniej nie poradziła sobie do końca ze swoją emocjonalną traumą. Motywacje Mii są równie tajemnicze jak samo imię. Kiedy osoba zdaje sobie sprawę, że era może zostać wykorzystana do uzyskania prawa dostępu do jej wspomnień, jej zachowanie staje się jeszcze bardziej niepokojące. Kiedy film „Krokodyl” został wydany, wielu widzów spekulowało, że nazwa odnosi się do bezkrwawego zachowania Mii.

Kiedy Rob pojawia się 15 lat później, dziewczyna jest dla niego dość surowa, mówi nawet: „Co ze mną??”W tym samym czasie Mia zastanawia się nad korzyściami i minusami mówienia prawdy. Wizualnie Black Mirror przedstawia Mię jako osobę, która wraz ze swoim drogim domem znalazła bezpieczną przystań, w której wydaje się być zabezpieczona przed wszystkimi niebezpieczeństwami świata. Rob w pewnym sensie przenika do domu Mii, a tym samym do jej myśli, powodując, że zaczyna ona kwestionować przyszłość, teraźniejszość i przeznaczenie.

Co sugeruje krokodyl??

Czarne lustro
Czarne lustro

Jeśli „Krokodyl” jest z pewnością o bezkrwawej osobowości Mii, to pomysł „krokodylich łez” ma sens. Prawdziwym wydarzeniem inicjującym odcinek jest śmierć Roba, która uruchamia epokowy wątek dotyczący narzędzia „Recaller” używanego przez detektyw Shazię (Kiran Sonia Sawar, The Nevers), która później zostaje brutalnie zamordowana przez Mię, wraz z mężem i małym dzieckiem. Reżyser „Krokodyla” (John Hillcoat) zdradza głębszy sens wewnątrz eebooka Wewnątrz Czarnego Lustra, wskazując, że „bezlitosny osąd historii ma śmiertelny, imadłowy uścisk, podobny do szczęki krokodyla”.”

Wewnątrz stron Inside Czarne lustro, Brooker wyjaśnia, co tak naprawdę oznacza nazwa „Krokodyl.” Pomysł jest związany z „poprzednim wcieleniem scenariusza”, w którym Brooker stawiał hipotezę, jak roczny chłopiec może emocjonalnie wzrosnąć po tym, jak był świadkiem zabójstwa rodzica. Twórca Black Mirror mówi, że „Krokodyl” jest okazją do życia, w tym przypadku jest to zrządzenie losu, które zmusiło Mię, by pozostała przy swoim stylu życia, bojąc się i nie mogąc w pełni podziwiać tego, co ma.

Ta koncepcja zostaje zasugerowana już na początku filmu, poprzez serię flash forward, w której Mia przygotowuje się do rozmowy o swoim wyobrażeniu i przeczuciu przeznaczenia. Jako przebojowa architektka, doskonale radzi sobie z budowaniem dosłownych przegród i środowisk, które oferują ludziom bezpieczne schronienie i możliwości.

Brooker w „Krokodylu” obala narzędzie fabularne uważane za „Kill Your Darlings”.” Konwencjonalnym wydarzeniem inicjującym wydaje się być śmierć rowerzysty, ale tak naprawdę dzieje się to, gdy Mia morduje Roba, swojego dalszego ukochanego. Główny pomysł technologiczny Brookera, „Recaller”, jest dostarczany z powodu śmierci tej osoby.

Zaskakujące zabójstwo małego dziecka stanowi kulminację odcinka, wprowadzając w życie wszystkie inne zwroty akcji (dziecko staje się niewidome), a jednocześnie tematycznie nawiązując do unikalnej koncepcji fabularnej Brookera, która zaczyna się od rocznego dziecka będącego świadkiem zabójstwa innego człowieka. W „Krokodylu” historia kończy się na tym, że świnka morska jest świadkiem zabójstwa dziecka i organizuje się jej sesję „Recallera”.

Ironia polega na tym, że Mia, ze względu na nieprzepracowaną traumę, zachowuje spokój. Black Mirror słynie z ostatniego zwrotu akcji: prawdziwe zwierzę, czyli krokodyl, jest wykorzystywane do pomocy w wyjaśnieniu psychologii emocjonalnie zniszczonych ludzi.

Jak oceniasz artykuł?